poniedziałek, 10 lutego 2014

Gluten ? dowiedz się więcej


Od jakiegoś czasu coraz więcej mówi się o tym, że gluten szkodzi, a pieczywo wzbudza ogromnie dużo kontrowersji. Tak samo rzecz ma się z białym cukrem i białą mąką – a jak jest naprawdę? Przecież to produkty, które z dziada, pradziada były zawsze stosowane w polskiej kuchni.

Jaka jest możliwość, że szkodzą nam naprawdę?

Nie chcąc popadać w paranoję, czytałem coraz więcej o tych zagadnieniach i trafiłem na poradniki, które dały mi jasne odpowiedzi i możliwość własnej decyzji – czy chcę nadal stosować te produkty w kuchni czy też nie. Dzięki tym poradnikom wiem, na czym stoję, jeśli używam białej mąki i wiem, z czym ją zmieszać, aby była wartościowa dla zdrowia. Te poradniki to również odpowiedzi na wiele pytań dotyczących substancji słodzących, które są szeroko dostępne na rynku.


Sam musiałbym poświęcić sporo czasu na zgromadzenie takiej wiedzy, a dostałem ją w pigułce wraz z bonusami. Jasno, prosto i na temat.


Jeśli również zastanawialiście się nad tymi produktami – czy stosować je czy nie, jeśli Wasza dieta powinna ograniczać gluten lub biały cukier, to polecam Wam te poradniki.

Napisane w przystępnej formie, zawierają cenną wiedzę i dodatkowo dają sporo wskazówek, rad i podpowiedzi dotyczących odżywiania. Znajdziecie w nich również popularne przepisy nigdzie niepublikowane, a których jakość potwierdzają setki osób w postaci pozostawionych komentarzy.

Jeśli zainteresują Cie te poradniki i zdecydujesz się na ich zakup, w tytule przelewu wpisz proszę koniecznie nazwę mojego bloga/mojego fanpage/moje imię i nazwisko - ponieważ naprawdę serdecznie je polecam.

To, co znajdziesz w tych poradnikach może stanowić fantastyczny początek drogi do zdrowia i szczęścia, jak również uzbroi Cię w wiedzę, potrzebną do świadomego odżywiania.

Serdecznie zapraszam ....

Damian

1 komentarz:

  1. tyle sie ostatnio mówi na temat glutenu że wiele ludzi nawet bez zdiagnozowanej celiakli decyduje sie na przejscie na diete bezglutenową. na pewno jest to temat któremu warto się przyjrzeć bliżej i lepiej zapoznać

    OdpowiedzUsuń